Jak bezpečně ukotvit pergolu
Když se staví pergola, počítá se s tím, že tato konstrukce bude ukotvená ke zdivu rodinného domu či rekreační nemovitosti. Proběhne to například tak, že se ukotví horní vodorovný nosný trám a spolu s ním i dva svislé trámy na okrajích konstrukce. Na ně se pak instalují další prvky, které tvoří většinou konstrukci tvaru otevřeného kvádru. Ukotvit pergolu do cihlové zdi je celkem snadné, vystačíte tu s několika hmoždinkami a dlouhými vruty, ale co když potřebujete provést kotvení pergoly přes zateplení? Tam to tak snadné nebude, protože musíte provléknout vruty přes izolační materiál, a ten je někdy silný třeba i dvacet centimetrů. Pro tyto situace však existuje speciální řešení, a sice injektážní kotvy Spiral Anksys.
Kotvy Spiral Anksys jsou duté ocelové válečky zhotovené ze síťoviny s pozinkovaným povrchem. Váleček se provlékne předvrtaným otvorem a následně vyplní montážní pěnou. Ta se spojí s válečkem i s ostatními povrchy stavebního materiálu a izolační hmoty a vznikne tím velmi pevný, kompaktní a hutný spoj. Pergola se tak ukotví k jakékoli izolaci a k libovolnému zdivu, například z cihel, pórobetonu, dutých cihel Porotherm, OSB desek, dřevotřísky, heraklitu atd. Kotvy Spiral Anksys jsou prověřenou technologií na mnoha stavbách, využívají se například pro zateplování fasád, pro kotvení okrasného kamene, pro zateplování stropů v panelových domech a další aplikace.
Mohli bychom je nazvat špičkou ledovce v technologiích kotvení, právě proto se také jedná o patentovaný vynález, který sklízí úspěch na mnoha místech světa, a pracují s ním profesionálové i amatéři. Životnost kotev se pohybuje v desítkách roků a jde o zcela bezúdržbovou záležitost, která odolává všem typům povětrnostních vlivů, ať už se jedná o vítr, déšť, sníh, led a námrazu. Kotvy Spiral Anksys využijete v horském terénu i v nížinách, v oblasti polárního kruhu nebo na Sahaře.