Voda není vždy zdarma
Říká vám něco koloběh vody v přírodě? Pokud ano, pak vám samozřejmě dojde, že voda je součástí životního prostředí, a je pro každého zdarma. Stačí ji pochytat ve formě dešťových srážek, což vám samozřejmě nikdo nemůže zakázat, a máte ihned v průběhu roku pár hektolitrů navíc. Jenže životní prostředí je natolik znečištěné, že vodu je třeba upravovat pro pitné či hygienické účely, a nemáte-li vlastní studnu, je nutné ji čerpat z vodovodního řadu.
Úpravny vody vám pitnou vodu dodají až do domácnosti, ale nikoli zdarma tak, jak to umí příroda. Zaplatíte za vodné a stočné poměrně značnou sumu, což se projeví zejména u velkých vodních ploch a vyšší spotřeby, jako jsou například bazény.
Mít na zahradě bazén je báječné, ale jeho provoz také něco stojí. Nyní bychom se však rádi zaměřili na něco, co vám možná vyrazí dech, nebo alespoň přiměje k zamyšlení, a sice množství odpařené vody z bazénu v průběhu koupací sezóny. Jako modelový příklad bychom mohli zvolit zahradní bazén o velikosti 7 x 3 metry, tedy o ploše vodní masy 21 čtverečních metrů. Z jednoho metru čtverečního se každých 24 hodin vypaří do ovzduší cca 5 litrů vody. Z takto velké nádrže to bude za den již 105 litrů vody a za měsíc více ne tři kubíky. Za koupací sezónu pěti měsíců se z takového bazénu vypaří téměř 16 krychlových metrů vody, přepočteno na vodné a stočné cca dva tisíce korun.
Nač vyhazovat peníze oknem za dopouštění vypařené vody, za pět let tak doslova proděláte deset tisíc korun, a to nejsou zanedbatelné peníze, přitom kdybyste měli k dispozici krycí solární plachtu na bazén, za uspořené peníze si pak můžete koupit třeba nové jízdní kolo. A to vás bude těšit tím více, protože víte, že se jedná o pouhou obyčejnou vodu, která již změnila skupenství a putuje od vás hodně daleko, až na druhý konec zeměkoule, třeba do Tramtárie.